تاریخچه مسجد :

مسجد جامع روستای مرشت قدمتی در حدود150 سال دارد.به گفته ریش سفیدان و سالخوردگان محل این مسجد در زمان های دور از جنس کاه گل بود و برای سقف آن از چوب های مقاوم استفاده شده بود.ارتفاع مسجد قدیم در حدود 4/5متر بوده که قسمتی از آن به شبستان مسجد اختصاص داشته است.

در سال 1348مسجد کاه گلی توسط خیرین محلی و با مسئولیت بزرگانی چون حاج سیدهاشم سید محمدی،حاج حمداله مصطفوی حاج سعداله مددی،و دیگر بزرگان بازسازی شد.این بازسازی با کمک های اهالی محل انجام پذیرفت.درب های مسجدمانند امروزدر قسمت غربی وشرقی قرار داشت

مصالح مسجد از جمله چوب را از مشه (جنگل تالش)آورده و در ساخت مسجد بکار گرفتند.

اعمال نجاری مسجد نیز توسط مرحوم مشهدی کتاب فاتحی و برادرش حاج قدرت  انجام شد.

معمار اصلی این ساخت ساغعلی ازروستای سقاواز بود کارگران نیز از خود روستا بودند

طی چندین سال با توجه به عدم مراقبت های لازم برای نگه داری مسجد ،رفته رفته قسمت جنوبی مسجد فرسوده شده و کارآیی خود را از دست داد.

برخی شواهد از عبور رودخانه معروف روستا از قسمت جنوبی مسجد حکایت می کنند.این رود هم اکنون از قسمت شمالی کوه(چیچاغا داغی)عبور می کند.مسیر این رود با گذشت زمان تغییر یافته و به شکل کنونی رسیده است.

ساختمان مسجد بعد ها به گفته بزرگان با مسئولیت  آقایان ................................ و توسط کارگران کوبیده شد و با مصالحی نظیر سیمان و آجر و سقف چوبی وباره مرمت شد.

ساخت و مرمت مسجد در سال .........آغاز شد و به مدت .........سال بطول انجامید.ستون های مسجد فولادی و چوب های بکار گرفته شده برای سقف آن از درختان مقاوم منطقه که با اسب و قاطر به محل مسجد حمل می شد ،بدست آمده بود.

این مسجد دارای دو درب وردی بود.ورودی اصلی مسجد در قسمت شرقی قرار داشت که سمت طلوع آفتاب نیز بوده است.ورودی دیگر مسجد  در قسمت شمالی و رو به کوه کوه باز می شد.

مسجد دارای یک حیاط نسبتاَ وسیع نیز بودکه در آن چندین کوره و اجاق هایی از جنس آجر های نسوز به منظور پخت و پز غذاهای نذری در ایام محرم و رمضان و یا در مجالس ترحیم استفاده می شد.

این مسجد دارای سه اتاق کوچک در قسمت غربی می بود که در بالای آن  شبستان مسجد قرار داشت.

در قسمت دیگر مسجد یک اتاق مخصوص نگهداری طشت برای مراسم طشت گذاری در شروع ماه محرم وجود داشت.بالای این اتاقک نیز شبستان دیگری واقع بود.

این مسجد از زیبایی های خاصی برخوردار بود اما با گذشت زمان سقف آن فرسوده شده و کا رآیی خود را از دست داده و اهالی روستا تصمیم به بازسازی اساسی مسجد گرفتند.

مراحل ساخت مسجد جدید در سال1380 با مسئولیت آقایان قدرت الله مددی و رمضان مصطفوی و سیّد حمزه سیدمحّمدی و با کمک اهالی  روستای مرشت با تخریب مسجد قبلی بطور کامل و در همان موقعیت جغرافیایی آغاز شد.

عملیات تخریب مسجد قبلی به علت ابعاد وسیع آن مدت چندین ماه بطول انجامید تا اینکه در سال .........شروع به خاکبرداری برای احداث فونداسیون سازه کردند.

با توجه به نقشه معماری که در آغاز برای این مسجد در نظر گرفته شده بود اجرای مراحل جداگانه مسجد نیازمند هزینه های هنگفتی بود که با مساعدت مالی اهالی روستا و ساکنان آن و هم چنین خیّران این روستا هرچند بطول می انجامید اما سرانجام با نصب گنبد آن مراحل ابتدایی آن به اتمام رسید.

شبستان مسجد فعلی در قسمت غربی تعبیه شده است که در زیر آن آشپزخانه و چایخانه قراردارد.

درب های ورودی مسجد هر دو رو به شمال می باشد یعنی به سمت کوه "کوچک آغا داغی" باز می شود.

این مسجد با توجه به نرخ افزایش قیمت مصالح چندین ماه نیمه تمام مانده بود که با مشارکت سپاه پاسداران و بسیج سازندگی استان اردبیل در تاریخ 1394به بهره برداری کامل رسید.

ازمخاطبان و همشهریان عزیز درخواست می شود هرگونه اطلاعات کامل در مورد تاریخچه مسجد جامع دارند در قسمت نظرات و یا از طریق ایمیل ارسال فرمایند با تشکر...

منبع : مـــــــــرشت اردبیــــــــــل |مسجد جامع روستای مرشت
برچسب ها : مسجد ,قسمت ,روستا ,چندین ,ساخت ,انجامید ,قسمت غربی ,قرار داشت ,مسجد دارای ,روستای مرشت ,مسجد جامع